Впровадження ринку земель сільськогосподарського призначення створить передумови для розвитку сільських територій

Скасування мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення надасть імпульс для розвитку сільських територій. Про це йшлося під час семінару-громадських слухань на тему: «Земельна реформа. Міфи та реальність щодо зняття мораторію на землі сільськогосподарського призначення». Захід відбувся в смт. Тарутине Одеської області 20 вересня 2017 року за ініціативи Національної асоціації сільськогосподарських дорадчих служб України.

Під час семінару-громадських слухань. В центрі  –  В.М. Масін
Під час семінару-громадських слухань. В центрі – В.М. Масін

У семінарі-громадських слуханнях взяли участь: голови і депутати сільських та селищних рад; представники органів державної влади; місцеві підприємці та сільгоспвиробники; учасники ініціативних груп, громадських організацій; власники земельних паїв та представники ЗМІ.

Під час семінару-громадських слухань
Під час семінару-громадських слухань

У вступному слові Іван Георгійович Кюссе, голова Тарутинської райдержадміністрації, підкреслив, що земельна реформа – одна з найбільш очікуваних українським суспільством. Запровадження обігу земель сільськогосподарського призначення є принциповою умовою подальшого розвитку АПК та національної економіки в цілому. “Запровадження ринку земель сільськогосподарського призначення, безумовно, потребує широкого громадського обговорення для прийняття виваженого та обґрунтованого рішення, оскільки існують як позитивні моменти запровадження ринку земель, так і певні ризики”,  – резюмував голова райдержадміністрації.

Під час семінару-громадських слухань
Під час семінару-громадських слухань

Як зазначив експерт з питань аграрної та земельної реформи, кандидат юридичних наук, доцент, доцент кафедри цивільно-правових дисциплін Одеського національного університету імені І.І. Мечникова Віктор Миколайович Масін, зараз Уряд спільно з експертним середовищем працює над новими пропозиціями щодо внесення змін до земельного законодавства стосовно обігу земель. «Запровадження обігу земель сільськогосподарського призначення надасть можливість  скасувати штучні обмеження конституційних прав майже семи мільйонів громадян–власників земельних паїв», – переконаний експерт.

Основною метою прийняття Закону України «Про обіг земель сільськогосподарського призначення» є включення до економічного обігу земель сільськогосподарського призначення та законодавче закріплення шляхів і правових механізмів подальшого розвитку відносин сільськогосподарського землекористування і власності на землі сільськогосподарського призначення.

Під час семінару-громадських слухань
Під час семінару-громадських слухань

При цьому, концептуальними напрямами реформування земельних відносин мають стати наступні положення:

  1. Захист законних інтересів власників земельних ділянок буде здійснено через прозорість операцій на ринку земель, застосування «біржового» механізму купівлі-продажу земельних ділянок, максимальну поінформованість потенційних покупців сільськогосподарських земель про пропозиції на ринку земель.
  1. Запобігання спекулятивним операціям та монополізації ринку земель сільськогосподарського призначення досягається через: обмеження площі земель, що може знаходитись у власності однієї особи (до 200 га); запровадження регресивної шкали державного мита при перепродажу земельних ділянок сільськогосподарського призначення протягом 3 років з дня укладення договору відчуження (50 % від нормативної грошової оцінки); встановлення спеціальних вимог до потенційних покупців земельних ділянок;
  1. Підвищенню інвестиційної привабливості та економічної віддачі земель сільськогосподарського призначення, подоланню наслідків надмірної парцеляції (подрібнення земель на невеликі ділянки) сільськогосподарських земель сприятиме консолідація (об’єднання) цих земель.
  1. З метою уникнення подрібнення земельних ділянок сільськогосподарського призначення під час їх успадкування великою кількістю спадкоємців чи зміни власника, встановлюється мінімальний розмір земельної ділянки сільськогосподарського призначення, яка не підлягає поділу.
  1. Для уникнення неконтрольованої зміни цільового призначення та урбанізації сільськогосподарських земель встановлюється 10-ти річна заборона на зміну цільового призначення земельних ділянок сільськогосподарського призначення, розташованих за межами населених пунктів, крім їх відчуження для суспільних потреб та з мотивів суспільної необхідності.

Отже, відкриття в Україні ринку земель сільськогосподарського призначення надасть можливість громадянам реалізувати свої конституційні права і повноцінно розпоряджатися землею, отримувати прибутки і розвивати різні сфери підприємницької діяльності, попередити занепад українського села. Також, необхідним є прийняття Закону України «Про обіг земель сільськогосподарського призначення»,  який закладе належну законодавчу базу для відкриття ринку сільськогосподарських земель та створить правові гарантії для унеможливлення ризиків, пов’язаних з купівлею та продажем землі.

Інформацію та фотографії надав В.М. Масін