Науково-практичний семінар за темою “Життя без ЖЕКів: що потрібно знати?” (14.03.2016)

Чотирнадцятого березня 2016 року на кафедрі цивільно-правових дисциплін відбувся науково-практичний семінар за темою “Життя без ЖЕКів: що потрібно знати?”, на якому з відповідною доповіддю виступив аспірант кафедри Станіслав Сергійович Драганов (науковий керівник: І.С. Канзафарова).

У своїй доповіді він звернув увагу на таке.

IMG_20160314_134302

З 1 липня набув чинності Закон України “Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку”.

Відповідно до пункту 5 “Прикінцевих і перехідних положень” Закону України “Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку” від 14.05.2015 № 417-VIII якщо до 1 липня 2016 року власники квартир не займуться управлінням своїм будинком, то за них це зроблять органи місцевого самоврядування.

Щодо діючих ОСББ: Пунктом 3 “Прикінцевих і перехідних положень” Закону передбачено, що “статути об’єднань співвласників багатоквартирного будинку, затверджені до набрання чинності цим Законом, діють у частині, що не суперечить цьому Закону.”

IMG_20160314_135609

Закон не встановлює жодних кінцевих строків для приведення статутів у відповідність до нового законодавства. Тобто, ОСББ не обмежене жодними строками і може внести необхідні зміни до свого статуту в будь-який час, коли вважатиме це за необхідне. Однак, з огляду на те, що статут конкретного ОСББ має відповідати Типовому статуту (ч.1 ст. 7 закону про ОСББ), а наразі нова редакція Типового статуту не затверджена, то рекомендуємо дочекатися нової редакції, і лише потім проводити загальні збори, на яких затверджувати нову редакцію свого статуту.

Серед тих, хто не радий створенню ОСББ, з’явилася легенда про те, що відтепер для створення об’єднання необхідно прийняти відповідне рішення спершу більшістю в понад 75% голосів співвласників згідно з ч. 6 ст.10 Закону України “Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку”, і лише після того скликати й проводити установчі збори ОСББ згідно зі ст.6 Закону України “Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку”. “Обґрунтовують” таку позицію тим, що доти, доки ОСББ не створено, необхідно керуватися положеннями Закону України “Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку” –  а на час проведення установчих зборів ОСББ ще, звісно, не створене.

Такі міркування не мають під собою жодних правових підстав.

Розглянемо по порядку.

IMG_20160314_134428

Почнемо з того, що зазначені два закони мають різний предмет правового регулювання. Так, Закон України “Про особливості здійснення права власності” регулює “відносини, що виникають у процесі реалізації прав та виконання обов’язків власників квартир та нежитлових приміщень як співвласників багатоквартирного будинку” (ст. 2). Натомість Закон України “Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку” визначає: “порядок створення,  реєстрації,  реорганізації,  діяльності і ліквідації об’єднань, асоціацій; відносини  суб’єктів  права  власності  щодо  користування та розпорядження  спільним майном співвласників у об’єднанні;  відносини між об’єднаннями та асоціаціями;     відносини між об’єднаннями,  асоціаціями і органами державної влади та органами місцевого самоврядування;  відносини між об’єднаннями і господарюючими суб’єктами”.

Отже, порядок створення ОСББ регулюється Законом України “Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку”, і аж ніяк не Законом України “Про особливості здійснення права власності”.

Якщо цих аргументів недостатньо, розберемо питання далі. Стаття 10 Закону України “Про особливості…” встановлює порядок прийняття рішень щодо управління багатоквартирним будинком зборами співвласників. Управління багатоквартирним будинком ст. 1 того ж таки закону визначає як “вчинення співвласниками багатоквартирного будинку дій щодо реалізації прав та виконання обов’язків співвласників, пов’язаних з володінням, користуванням і розпорядженням спільним майном багатоквартирного будинку”.

Тобто, стаття 10 Закону України “Про особливості здійснення права власності” регулює порядок прийняття рішень щодо володіння, користування і розпорядження спільним майном багатоквартирного будинку.

Що ж собою являє створення ОСББ? Згідно зі ст. 1 Закону України “Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку”, ОСББ – це юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових   приміщень   багатоквартирного  будинку. Отже, створення ОСББ є просто створенням юридичної особи, і аж ніяк не рішенням “щодо володіння, користування і розпорядження спільним майном багатоквартирного будинку”.

IMG_20160314_135246

Отже, вимоги про більшість у понад 75% голосів співвласників при створенні ОСББ є абсолютно надуманими та суперечать чинному законодавству. При створенні ОСББ і проведенні установчих зборів слід керуватися нормами Закону України “Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку”.

Звертаємо увагу на те, що передбачений ч. 2 ст.10 Закону України “Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку” перелік рішень, які можуть приймати збори співвласників, не є вичерпним. Отже, співвласники можуть приймати абсолютно будь-яке рішення щодо свого будинку ‒ в тому числі й щодо зміни виконавця послуги з утримання.

Адже, радимо в протоколі Установчих зборів основним рішенням окрім створення ОСББ зазначити пункт прийняття рішення про самостійне управління багатоквартирним будинком і взагалі відмовитися від послуг будь-яких ЖЕКів.

       Література:

  1. Закон України “Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку” від 29.11.2001 № 2866-III [Електронний ресурс]. – Режим доступу: <http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/2866-14>. – Дата доступу: 24.02.2016.
  2. Закон України “Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку”  від 14.05.2015 № 417-VIII [Електронний ресурс]. – Режим доступу: <http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/417-19>. – Дата доступу: 24.02.2016.

Докладніше див.: російськомовна версія сайту

Додаткова інформація: Учебник по ОСМД: Сколько стоит ваш голос и можно ли создать ОСМД на несколько домов?

Автор інформації: С.С. Драганов